Патрон   

Д-Р ИВАН СЕЛИМИНСКИ е български възрожденски просветен, обществен и политически деец, участник в националноосвободителното движение и църковно-националните борби, учен и лекар, дарител за народна просвета.

Роден е на 24.12.1799 г. в стария квартал на Сливен „Клуцохор”. Детството на Селимински е нерадостно. Домашното си възпитание в строго религиозен дух получава в дома на дядо си и баба си. Баща му е убит една година след неговото раждане, а през 1813 година умират майка му и роднините му от чума. Учи в килийно училище в родния си град, а по-късно в най-прочутата за времето си гръцка гимназия в град Кидония, в която се изучават философия, богословие, физика, математика.
Един от най-просветените българи през Възраждането. Участва в гръцкото въстание през 1821-1823 г. На 26.10.1825 г.  Селимински пристига в родния си град, тържествено посрещнат от съгражданите си. Открива първото елино-българско класно училище (по това време в града има 5 гръцки училища). Благодарение на добрата подготовка, която има, въвежда нови предмети: писане и четене на български език, българска история и география, естествознание и математика. Като учител привлича ученици не само от Сливен, но и от Шумен, Карнобат, Стара Загора. Новото училище представлява етап в развитието на българското просветно дело.
През 1828-1829 г. е главен учител и директор на Гръцкото училище в Пловдив. Умира на 21.08.1867 г.

Търсене